Maciej Ganczar, Piotr Wilczek (red.): Literatura piękna i medycyna

Zapraszamy do lektury tomu monograficznego Literatura piękna i medycyna wydanego pod redakcją Macieja Ganczara i Piotra Wilczka.

"Literatura piękna i medycyna" pod red. Macieja Ganczara i Piotra Wilczka

Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej pod tym samym tytułem zorganizowanej przez I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencja zorganizowana była w dniach 13-14 listopada 2014 r. pod patronatem Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego JM Prof. dr hab. Marka Krawczyka, Przewodniczącego Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk Prof. dr hab. Krzysztofa Kłosińskiego oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Tom Literatura piękna i medycyna, obejmujący okres od renesansu do współczesności, jest monografią opracowaną przez literaturoznawców z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Przeznaczony jest nie tylko dla badaczy literatury, ale w pierwszym rzędzie dla czytelników, których interesują relacje między literaturą i medycyną, a więc nie tylko lekarzy, ale także miłośników literatury, historii, kultury czy filozofii. Tak się bowiem składa, że relacje literacko-medyczne są bardzo złożone i nie dają się sprowadzić do utworów poetyckich poświęconych chorobom czy też powieści, których autorzy lub bohaterowie są lekarzami. I choć przykłady takich odniesień znajdziemy w naszym tomie, jego problematyka jest znacznie szersza. Trzeba też pamiętać, że trudno wyznaczyć granice między literaturą piękną a innymi jej rodzajami, zwłaszcza że do XVIII w. granice pomiędzy nimi były bardzo płynne.

Publikacja do nabycia tutaj.

Załącznik: